sâmbătă, 23 mai 2015

Hamilton in pole position la Monaco !

Calificările pentru Marele Premiu al statului Monaco s-au desfăşurat în mare parte sub ameninţarea ploii, drept pentru care piloţii s-au grăbit de fiecare dată să iasă pe circuit. Lupta pentru pole position a fost încă o dată o afacere între Lewis Hamilton şi Nico Rosberg, iar britanicul a reuşit să obţină primul pole position din carieră pe circuitul monegasc.
Hamilton

Cronometrat cu 1:15.098, pilotul echipei Mercedes l-a devansat cu peste trei zecimi de secundă pe coechipierul său, care şi-a ruinat însă ultimul tur de circuit după ce a frânat violent în primul viraj. Rosberg a fost astfel nevoit să se mulţumească cu locul doi, în condiţiile în care depăşirile la Monte Carlo sunt aproape imposibile.
Ferrari şi-a adjudecat locul trei prin Sebastian Vettel, în timp ce Red Bull Racing a obţinut cel mai bun rezultat al anului prin Daniel Ricciardo şi Daniil Kvyat, care s-au clasat pe locurile patru şi cinci. Kimi Raikkonen a fost nevoit să se mulţumească doar cu poziţia a şasea, parţial din cauza unui comportament supravirator al monopostului Ferrari în anumite viraje ale circuitului. Force India şi-a adjudecat locul şapte prin Sergio Perez în faţa lui Carlos Sainz Jr (Toro Rosso), Pastor Maldonado (Lotus) şi Max Verstappen (Toro Rosso).

Q2: McLaren Honda, eliminată cu ambii piloţi

Fernando Alonso a parcurs un singur tur cronometrat înainte de a opri monopostul din cauza unei defecţiuni tehnice la motor.

McLaren a progresat în a doua parte a calificărilor, însă niciunul dintre piloţi nu a obţinut accesul în Q3. Jenson Button a fost însă aproape de o astfel de performanţă, însă a terminat pe locul 12 la numai 0.094 secunde de Q3, în condiţiile în care ultimul tur rapid a fost ruinat de un steag galben apărut ca urmare a unei ieşiri în decor suferită de Rosberg în primul viraj. Coechipierul său Fernando Alonso a parcurs un singur tur cronometrat înainte de a opri monopostul din cauza unei defecţiuni tehnice la motor, astfel că a fost cel mai lent şi va lua startul de pe 15. Romain Grosjean a obţinut locul 11 pentru Lotus, însă va pleca de pe 16 ca urmare a unei penalizări de cinci poziţii primite pentru înlocuirea prematură a cutiei de viteze. Nico Hulkenberg s-a clasat al 13-lea, în timp ce Williams nu reuşit să ajungă în ultima parte a calificărilor după ce Felipe Massa a stabilit doar al 14-lea timp.

Q1: Bottas, eliminat în prima parte

Marea surpriză a primei părţi a calificărilor a fost eliminarea suferită de Valtteri Bottas. Finlandezul a ocupat doar locul 17 la volanul unui monopost Williams care nu se potriveşte caracteristicilor circuitului monegasc. De altfel, cei de la Williams nu au terminat în top 10 nici în ultima sesiune de antrenamente.
Sauber a fost eliminată cu ambii piloţi, iar Felipe Nasr va lua startul de pe locul 16, în timp ce coechipierul său Marcus Ericsson a stabilit doar al 18-lea timp. Ca de obicei, ultima linie a grilei de start este monopolizată de Manor prin Will Stevens şi Roberto Merhi.
Marele Premiu al statului Monaco va avea loc duminică cu începere de la ora 15:00 şi va fi transmis în direct pe postul de televiziune Dolce Sport.